Yükseköğretim Kurulundan Uluslararası Araştırma Programları Başvuru Duyurusu - YÖK Duyuruları - Dersnotlarımız

Yükseköğretim Kurulundan Uluslararası Araştırma Programları Başvuru Duyurusu

Başlatan ismail, 03 Mart 2024, 11:30:51

« önceki - sonraki »

ismail

YÖK resmi sayfasından yapılan duyuru:
Yükseköğretim Kurulu tarafından doktora öğrencileri ve araştırmacıların dünyanın seçkin üniversitelerinde uluslararası standartlarda araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla başlatılan "Uluslararası Araştırmacı Programları" başvuruları 04 Mart 2024 Pazartesi günü başlayacaktır.

Yükseköğretim Kurulu tarafından doktora öğrencileri ve araştırmacıların dünyanın seçkin üniversitelerinde uluslararası standartlarda araştırma yapmalarını teşvik etmek amacıyla başlatılan "Uluslararası Araştırmacı Programları" kapsamda,

Araştırma Görevlisi kadrosunda görev yapan en fazla 100 doktora öğrencisinin alan kısıtlaması olmaksızın tez konuları hakkında araştırma yapmak üzere yurt dışına gönderilmelerine ilişkin Genç Beyinler Programı (GEP),

Başvuru Şartları:

- T.C. vatandaşı olup halen bir devlet yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi olarak çalışıyor olmak,

- YÖK tarafından belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora eğitiminin tez aşamasına geçmiş olmak,

- Son 3 yıl içerisinde yapılan YÖKDİL, YDS, E-YDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından, çalışmanın yapılacağı dilden, en az 75 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek,

- Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak),

- Başvuru tarihi itibariyle doktora eğitimine son üç yılda başlamış olmak,

- University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında, son 3 (üç) yıl içerisinde ilk 700 içerisine giren üniversitelerden birinden en az bir-en fazla üç ay için Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda akademik çalışma yapmak üzere davet mektubu almak.

Doktora eğitimini tamamlamış en fazla 100 Araştırma Görevlisi veya Doktor Öğretim Üyesinin alan kısıtlaması olmaksızın doktora sonrası çalışmalar için yurt dışına gönderilmelerine ilişkin Doktora Sonrası Araştırma Programı (DOSAP),

Başvuru Şartları:

- T.C. vatandaşı olup halen bir devlet yükseköğretim kurumunda doktora eğitimini tamamlamış Araştırma Görevlisi veya Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyor olmak,

- Başvuru tarihi itibariyle, doktora derecesini son 3 yılda almış olmak,

- Son 3 yıl içerisinde yapılan YÖKDİL, YDS, E-YDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından, çalışmanın yapılacağı dilden, en az 80 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek,

- Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil edilebilecek durumda bulunmak),

- University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında, son 3 (üç) yıl içerisinde ilk 700 içerisine giren üniversitelerden birinden en fazla dokuz ay süre için Yükseköğretim Kurulunca belirlenecek alanlarda akademik çalışma yapmak üzere davet mektubu almak.

Yurt dışı akademik izin (Sabbatical) kapsamında en fazla 200 öğretim üyesinin aşağıda yer alan 12 inci Kalkınma Planındaki öncelikli alanlarda araştırma yapmak üzere, yurt dışına gönderilmelerine ilişkin Akademik Birikim Programı (AKAP)için başvurular açılmıştır.
Başvuru Şartları:

- T.C. Vatandaşı olup halen bir devlet yükseköğretim kurumunda öğretim üyesi kadrosunda çalışıyor olmak,

- 2547 sayılı kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamındaki ücretli izin dönemlerinde olmak,

- Son 3 yıl içerisinde yapılan YÖKDİL, YDS, E-YDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından, çalışmanın yapılacağı dilden, en az 80 puan aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek,

- University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE), Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS) tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında, son 3 (üç) yıl içerisinde ilk 700 içerisine giren üniversitelerden birindenen fazla dokuz ay süre için, 12 inci Kalkınma Planındaki öncelikli alanlarda akademik çalışma yapmak üzere "Misafir Araştırmacı" veya dengi bir statüde davet mektubu almak.

12. Kalkınma Planında Yer Alan Öncelikli Alanlar:

- Kimya

- İlaç ve Tıbbi Cihaz

- Elektronik

- Makine

- Elektrikli Teçhizat

- Otomotiv

- Raylı Sistem Araçları

12. Kalkınma Planında Yer Alan Öncelikli Gelişme Alanları:

- Tarım ve Gıda

- Enerji

- Savunma Sanayi

-Turizm

Başvuru yapmak isteyen araştırmacıların, 04 Mart 2024 Pazartesi- 26 Nisan 2024 Cuma günü saat 17.00'ye kadar https://yoksis.yok.gov.tr/ adresinden giriş yaptıktan sonra Genel İşlemler à YÖK Bursları ve Destekleri menüsünden başvuru yapması gerekmektedir.

Bu kapsamda;

- Sistem üzerinden başvuruda bulunan araştırmacıların sisteme yüklemiş oldukları evrakları (çalışma raporu ve kabul mektubu) ilgili üniversitenin değerlendirmesi,

- Gerekli şartları taşıdığına karar verilen başvuruları YÖKSİS üzerinden 26 Nisan- 10 Mayıs 2024 tarihleri arasında üniversitelerimiz tarafından onaylanması,

- Üniversitenin onayladığı başvurular için alacağı senato veya üniversite yönetim kurulu kararını rektörlük üst yazısı ekinde 24 Mayıs 2024 tarihine kadar Başkanlığımıza iletmesi gerekmektedir.

Yurt İçi ve Yurt Dışında Öğretim Elemanı ve Araştırmacı Destekleme Programlarına İlişkin Usul ve Esaslara ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://www.yok.gov.tr/Documents/Ogrenci/BursDokuman/uluslararasi-arastirmaci-projeleri-usul-ve-esaslar.pdf

ismail

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA ÖĞRETİM ELEMANI VE ARAŞTIRMACI
DESTEKLEME PROGRAMLARINA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR
Amaç ve kapsam
MADDE 1 - Bu Usul ve Esaslar, Türk vatandaşı öğretim elemanlarının yurt dışındaki, yabancı
uyruklu doktora öğrencisi veya doktora sonrası araştırmacıların ise yurt içindeki yükseköğretim
kurumlarında araştırma yapmak üzere desteklenmelerine ilişkin hususları düzenlemek
amacıyla hazırlanmıştır.
Dayanak
MADDE 2 - Bu Usul ve Esaslar, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun
10 uncu maddesi, ek 33 üncü maddesi ile 25/12/2023 tarihli ve 7489 sayılı 2024 Yılı Merkezi
Yönetim Bütçe Kanununa ekli (E) işaretli cetvelin 53 üncü sırasının (h), (ı), (i), (j) bentlerine
dayanılarak hazırlanmıştır.
Tanımlar
MADDE 3 -
Bu Usul ve Esaslarda geçen;
a) Araştırma Görevlisi: Yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve
deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim
elemanını,
b) Doktor Öğretim Üyesi: Doktora çalışmalarını başarı ile tamamlamış, tıpta, diş
hekimliğinde, eczacılıkta ve veteriner hekimlikte uzmanlık unvanını veya Üniversitelerarası
Kurulun önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulunca tespit edilen belli sanat dallarının birinde
yeterlik kazanmış olan akademik unvana sahip öğretim elemanlarını,
c) Öğretim Elemanı: Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyeleri, öğretim
görevlileri ve araştırma görevlilerini,
ç) Öğretim Üyesi: Yükseköğretim kurumlarında görevli profesör, doçent ve doktor öğretim
üyelerini,
d) Program: Yurt içi ve yurt dışında öğretim elemanı ve araştırmacı destekleme programlarını,
e) YÖK: Yükseköğretim Kurulunu,
f) YÖK Bursları Takip Şubesi: Üniversite Rektörlüğünce YÖK tarafından verilen desteklere
ilişkin iş ve işlemleri takip etmek ve yürütmek amacı ile Personel Daire Başkanlığı veya uygun
görülecek bir daire başkanlığı bünyesinde oluşturulan şubeyi,
g) Yükseköğretim Kurumu: Yurt içinde eğitim veren üniversiteleri ve yüksek teknoloji
enstitülerini,
ifade eder.
Başvuru Şartları
MADDE 4 –
(1) Araştırma Görevlisi Kadrosunda Görev Yapan Doktora Öğrencilerinin Tez Konuları
Hakkında Araştırma Yapmak Üzere Yurt Dışına Gönderilmelerine İlişkin Başvuru
Şartları (Genç Beyinler Programı-GEP)
a) T.C. vatandaşı olup halen bir devlet yükseköğretim kurumunda araştırma görevlisi olarak
çalışıyor olmak,
b) YÖK tarafından belirlenmiş öncelikli alanlarda doktora eğitiminin tez aşamasına geçmiş
olmak,
c) Son 3 yıl içerisinde yapılan YÖKDİL, YDS, E-YDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği
kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından, çalışmanın yapılacağı dilden, en az 75 puan
aldığını gösterir dil sınav sonucunu belgelendirmek,
ç) Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil
edilebilecek durumda bulunmak),
d) Başvuru tarihi itibariyle doktora eğitimine son üç yılda başlamış olmak,
e) University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE),
Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS)
tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında, son 3 (üç) yıl içerisinde ilk 700 içerisine
giren üniversitelerden birinden en az bir-en fazla üç ay için Yükseköğretim Kurulunca
belirlenecek alanlarda akademik çalışma yapmak üzere davet mektubu almak.
(2) Doktora Eğitimini Tamamlamış Araştırma Görevlisi veya Dr. Öğretim Üyelerinin
Doktora Sonrası Çalışmalar İçin Yurt Dışına Gönderilmesine İlişkin Başvuru Şartları
(Doktora Sonrası Araştırma Programı-DOSAP)
a) T.C. vatandaşı olup halen bir devlet yükseköğretim kurumunda doktora eğitimini
tamamlamış Araştırma Görevlisi veya Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyor olmak,
b) Başvuru tarihi itibariyle, doktora derecesini son 3 yılda almış olmak,
c) Son 3 yıl içerisinde yapılan YÖKDİL, YDS, E-YDS'den veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği
kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından, çalışmanın yapılacağı dilden, en az 80 puan
ç) Erkek adaylar için askerlikle ilişiği bulunmamak (Askerliği yapmış, tecil edilmiş veya tecil
edilebilecek durumda bulunmak),
d) University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE),
Academic Ranking of World Universities (Shanghai) ve World University Rankings (QS)
tarafından yapılan dünya üniversite sıralamalarında, son 3 (üç) yıl içerisinde ilk 700 içerisine
giren üniversitelerden birinden en fazla dokuz ay süre için Yükseköğretim Kurulunca
belirlenecek alanlarda akademik çalışma yapmak üzere davet mektubu almak.
(3) Öğretim Üyelerinin Yurt Dışı Akademik İzin (Sabbatical) Kapsamında Araştırma
Yapmak Üzere Yurt Dışına Gönderilmelerine İlişkin Başvuru Şartları (Akademik
Birikim Programı-AKAP)
a) T.C. Vatandaşı olup halen bir devlet yükseköğretim kurumunda öğretim üyesi kadrosunda
çalışıyor olmak,
b) 2547 sayılı kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamındaki ücretli izin dönemlerinde olmak,
kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınavından, çalışmanın yapılacağı dilden, en az 80 puan
ç) University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE),
giren üniversitelerden birinden en fazla dokuz ay süre için, 12 inci Kalkınma Planındaki
öncelikli alanlarda akademik çalışma yapmak üzere "Misafir Araştırmacı" veya dengi bir
statüde davet mektubu almak.
(4) Yabancı Uyruklu Doktora Öğrencisi veya Doktora Sonrası Araştırmacıların Yurt
İçindeki Bir Yükseköğretim Kurumunda Araştırma Yapmak Üzere Yurt İçine
Getirilmelerine İlişkin Başvuru Şartları (Uluslararası Bilim İnsanları için YÖK Destek
Programı (YÖK International Fellowship Programme)
a) Yabancı uyruklu olmak, (Çifte vatandaşlıklarından biri Türk vatandaşlığı olanlar ya da
herhangi bir sebeple Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanlar faydalanamaz.)
b) University Ranking by Academic Performance (URAP), Times Higher Education (THE),
giren üniversitelerden birinde Osmanlı Tarihi, Genel Türk Tarihi, Türkoloji, Türk Dili ve
Edebiyatı veya Türk Kültürü alanlarında doktora tez aşamasında olan ya da doktora eğitimini
son iki yıl içerisinde tamamlamış olmak,
c) YÖK'ün belirlediği yurt içindeki bir üniversiteden bir ya da iki yarıyıl için çalışma yapmak
üzere kabul almak,
Görevlendirme Süreleri ve Şekli
MADDE 5-
(1) Bu usul ve esasların 4 üncü maddesi kapsamında görevlendirilecek öğretim elemanlarının
ve yabancı uyrukluların görev süreleri;
a) Doktorasının tez aşamasında olan Araştırma Görevlileri için en az 1 ay en fazla 3 ay,
b) Doktora eğitimini tamamlamış Araştırma Görevlileri ve Doktor Öğretim Üyeleri için en fazla
9 ay,
c) Yurt Dışı Akademik İzin (Sabbatical) kapsamında görevlendirilecek Öğretim Üyeleri için en
fazla 9 ay,
ç) Yurt içinde bir yükseköğretim kurumunda araştırma yapacak yabancı uyruklular için en az 1
en fazla 2 yarıyıl (en az 4 ay-en fazla 8 ay) ile sınırlıdır.
(2) Öğretim elemanlarının bu amaçla yurt dışında görevlendirmeleri 2547 sayılı Kanunun 39
uncu maddesi uyarınca yapılır.
Kontenjanlar
Madde 6-
(1) Bir yıl içerisinde,
a) En fazla 100 araştırma görevlisinin doktora tez konuları hakkında araştırma yapmak üzere,
b) En fazla 100 doktora eğitimini tamamlamış araştırma görevlisi veya doktor öğretim üyesinin
doktora sonrası çalışma yapmak üzere,
c) En fazla 200 öğretim üyesinin ise yurt dışı akademik izni (sabbatical) kapsamında 12 inci
Kalkınma planındaki öncelikli alanlarda araştırma yapmak üzere, yurt dışına gönderilmesi
desteklenir.
(2) En fazla 10 yabancı uyruklu doktora öğrencisi ile en fazla 10 doktorasını tamamlamış
yabancı uyruklu araştırmacı, yurt içindeki bir yükseköğretim kurumunda araştırma yapmak
üzere desteklenir.
Programlara Başvuru ve Değerlendirme
MADDE 7-
(1) Bu Usul ve Esasların 4 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkraları kapsamındaki
başvurular YÖKSİS üzerinden elektronik olarak yapılır. Başvuru sürecine ilişkin detaylar ilgili
dönemde YÖK tarafından ilan edilir.
(2) Başvurular, Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nda görüşülerek karara bağlanır.
(3) Eksik veya yanlış beyan verdiği tespit edilenlerin başvuruları iptal edilir.
(4) Programlardan 5 sene içinde sadece bir kez faydalanılabilir.
(5) Yurt içindeki bir yükseköğretim kurumuna araştırma yapmak üzere gelecek yabancı uyruklu
doktora öğrencileri veya doktora sonrası araştırmacıların başvuru ve değerlendirme işlemleri;
a) Programa dahil edilecek yurtiçindeki üniversite ve kontenjanlar Yükseköğretim
Yürütme Kurulunca belirlenir.
b) Belirlenen üniversiteler tarafından çağrıya çıkılır ve yapılan değerlendirmeler
sonucunda desteklenmeye hak kazanan uluslararası öğrenci veya doktora sonrası araştırmacılar
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına bildirilir.
Ödemeler
MADDE 8-
(1) Bu usul ve esaslar uyarınca yapılan değerlendirmeler sonucunda yurt dışına çıkması uygun
bulunan öğretim elemanları ile yurt içindeki bir yükseköğretim kurumunda araştırma yapmak
üzere ülkemize gelen yabancı uyruklu doktora öğrencisi ve doktora sonrası araştırmacılara aylık
30.000 TL'yi geçmeyecek şekilde Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenen
tutarda destek verilir.
(2) Yükseköğretim kurumları, bütçelerine gelir kaydedilen destek tutarlarını öğretim
elemanlarına ve yabancı uyruklulara tek seferde ödeyebilir.
(3) Bu kapsamda yurt dışına gönderilen öğretim elemanlarına, 6245 sayılı Harcırah Kanunu
uyarınca harcırah ödenmez. İlgililere söz konusu Kanun kapsamında YÖK tarafından 15.000
TL olarak belirlenen yol giderini geçmemek üzere gidiş ve dönüş yol masrafları ile vazife
mahalli ile istasyon, iskele veya durak arasındaki nakil vasıta masrafları da bir sefere mahsus
olmak üzere karşılanabilir.
(4) Yükseköğretim kurumlarına aktarılan yol masraflarının öğretim elemanlarına ödenmesinde,
Merkezî Yönetim Harcama Belgeleri Yönetmeliğinde yurt dışı geçici görev yolluklarının
ödenmesi sırasında aranan belgeler ödeme belgesine bağlanır.
Programın Yürütülmesi
MADDE 9 –
(1) Programlara ilişkin işlemler bu Usul ve Esaslarda belirlenen hükümlere uygun olarak
yürütülür.
(2) Bu usul ve esaslar kapsamında desteklenecek öğretim elemanları ve araştırmacıların, destek
süresi, destek tutarı, başvuru şartları, başvuruları değerlendirme ve seçme süreçleri ile her türlü
temel kural ve ilkeler Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenir.
Kaynak Aktarımı
MADDE 10-
(1) 2547 sayılı Kanunun 10 uncu maddesine göre YÖK bütçesinin mevcut veya yeni açılacak
tertiplerine kaydedilen ödenekten ilgili program kapsamında kullandırılması uygun görülen
destek tutarları, YÖK bütçesine gider kaydedilmek suretiyle YÖK Strateji Geliştirme Daire
Başkanlığı tarafından ilgili yükseköğretim kurumunun muhasebe birimi hesabına tek seferde
aktarılır.
(2) Araştırma görevlisi kadrosunda görev yapan doktora öğrencilerinin tez konuları hakkında
araştırma yapmak için yurt dışına gönderilecek bursiyerlere aktarılmak üzere, YÖK tarafından
yükseköğretim kurumlarına aktarılan tutarlar bir yandan ilgili yükseköğretim kurumu
bütçesinde "04.5.1.14-YÖK Yurtdışı Araştırma Destekleri" ekonomik koduna öz gelir, diğer
yandan "746-Araştırma Görevlileri Yurtdışı Araştırma Bursu Hizmetleri" faaliyeti ve "05.04-
Hane Halkı ve İşletmelere Yapılan Transferler" ekonomik koduna ödenek kaydedilmek
suretiyle "05.04.10.01-Yurtiçi Burslar ve Harçlıklar", ekonomik kodundan tahakkuka
bağlanarak bursiyerlere ödenir.
(3) Doktora eğitimini tamamlamış araştırma görevlisi veya doktor öğretim üyelerinin doktora
sonrası çalışmalar için yurt dışına gönderilecek bursiyerlere aktarılmak üzere, YÖK tarafından
yükseköğretim kurumlarına aktarılan tutarlar bir yandan ilgili yükseköğretim kurumu
bütçesinde "04.5.1.14-YÖK Yurtdışı Araştırma Destekleri" ekonomik koduna öz gelir, diğer
yandan "768- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı ve Yurtdışı Destek Hizmetleri" faaliyeti ve
"05.04-Hane Halkı ve İşletmelere Yapılan Transferler" ekonomik koduna ödenek kaydedilmek
suretiyle "05.04.10.01-Yurtiçi Burslar ve Harçlıklar", ekonomik kodundan tahakkuka
bağlanarak bursiyerlere ödenir.
(4) Öğretim üyelerinin yurt dışı akademik izin (Sabbatical) kapsamında araştırma yapmak için
yurt dışına gönderilecek bursiyerlere aktarılmak üzere YÖK tarafından yükseköğretim
kurumlarına aktarılan tutarlar bir yandan ilgili yükseköğretim kurumu bütçesinde "04.5.1.14-
YÖK Yurtdışı Araştırma Destekleri" ekonomik koduna öz gelir, diğer yandan "768- Öğretim
Üyesi Yetiştirme Programı ve Yurtdışı Destek Hizmetleri" faaliyeti ve "05.04-Hane Halkı ve
İşletmelere Yapılan Transferler" ekonomik koduna ödenek kaydedilmek suretiyle
"05.04.10.01-Yurtiçi Burslar ve Harçlıklar", ekonomik kodundan tahakkuka bağlanarak
bursiyerlere ödenir.
(5) Uluslararası Bilim İnsanları için YÖK Destek Programı kapsamında ülkemize gelecek
yabancı uyruklulara aktarılmak üzere, YÖK tarafından yükseköğretim kurumlarına aktarılan
tutarlar bir yandan ilgili yükseköğretim kurumu bütçesinde "04.5.1.12-YÖK Yabancı Uyruklu
Öğrenci Programı Destekleri" ekonomik koduna öz gelir, diğer yandan "742-Yabancı Uyruklu
Öğrenci Programı Kapsamında Yürütülen Hizmetler" faaliyeti ve "05.04-Hane Halkı ve
İşletmelere Yapılan Transferler" ekonomik koduna ödenek kaydedilmek suretiyle
"05.04.10.01-Yurtiçi Burslar ve Harçlıklar", ekonomik kodundan tahakkuka bağlanarak
yabancı uyruklulara ödenir.
Harcama ve İade
MADDE 11 –
(1) Programlar kapsamında yükseköğretim kurumlarına aktarılan destek tutarları,
Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararı ile belirlenen dağılıma uygun olarak kullanılır. Bu
kapsamda yükseköğretim kurumlarına aktarılan tutarların kullanılmayan kısmı, YÖK
muhasebe biriminin hesabına iade edilir.
(2) Yükseköğretim kurumları tarafından destek ödemeleri gerçekleştirilmeden önce öğretim
elemanlarının veya yabancı uyruklu araştırmacıların destek şartlarını kaybetmesi halinde,
destek miktarları bu durumun ortaya çıktığı günü takip eden en geç 1 ay içerisinde YÖK
muhasebe birimi hesaplarına aktarılır ve buna ilişkin bilgi YÖK Proje Geliştirme ve Destekleme
Dairesi Başkanlığına resmi yazı ile iletilir. Belirlenen sürede aktarılmayan tutarlar ilgili
üniversite adına kişi borçları hesabına alınarak faiziyle birlikte tahsil edilir.
(3) Yükseköğretim kurumları tarafından destek ödemeleri gerçekleştirildikten sonra öğretim
elemanlarının veya yabancı uyruklu araştırmacıların destek şartlarını kaybetmesi halinde, iadesi
gereken destek miktarları bu durumun ortaya çıktığı günü takip eden en geç 1 ay içerisinde,
ilgili yükseköğretim kurumu tarafından öğretim elemanı adına kişi borçları hesabına alınarak
takibine başlanılır ve buna ilişkin bilgi YÖK Proje Geliştirme ve Destekleme Daire
Başkanlığına resmi yazı ile iletilir.
(4) Yükseköğretim kurumlarının kişi borcuna aldıkları tutarlardan yapılacak tahsilatlar en geç
1 ay içerisinde YÖK muhasebe birimi hesaplarına aktarılır ve buna ilişkin bilgi YÖK Proje
Geliştirme ve Destekleme Dairesi Başkanlığına resmi yazı ile iletilir.
Sorumluluk
MADDE 12-
(1) Yükseköğretim kurumları bünyesinde kurulan YÖK Bursları Takip Şubesi, öğretim
elemanları ve araştırmacıların, yurt dışına çıkış ve dönüş tarihleri, yurt dışında yaptıkları
çalışmaların raporlamaları, adlarına yatırılan tutarların ve yol ücretlerinin ödenmesi, iadesi ile
benzeri süreçlerin takibinden sorumludur.
(2) Yükseköğretim kurumları, bu Usul ve Esaslarda kendisine verilen görevlerin mevzuata
uygun olarak ve etkin bir şekilde yürütülmesinden ve YÖK'e gerekli bilgi akışının
sağlanmasından sorumludur.
(3) Yükseköğretim kurumlarına gönderilen kaynağın amacı dışında kullanılması durumunda
sorumluları hakkında idari, mali ve cezai hükümler ayrıca uygulanır.
(4) Öğretim elemanları ve araştırmacılar, bu usul ve esaslar uyarınca desteğinin kesilmesine
sebep olacak bir durumun ortaya çıkması halinde üniversitesine bilgi vermekle ve varsa
kendisine fazladan ödenen tutarı iade etmekle yükümlüdür.
(5) Harcama yetkilisi ve gerçekleştirme görevlisi, yükseköğretim kurumlarında yapılan yersiz
ve fazla ödemeden, görevleri ile ilgili olarak yapmaları gereken iş ve işlemlerle sınırlı olmak
üzere, sorumludur.
(6) Türk vatandaşı öğretim elemanları yurt dışındaki; yabancı uyruklu doktora öğrencisi veya
doktora sonrası araştırmacılar ise yurt içindeki araştırmasını tamamladıktan sonra en geç iki ay
içerisinde yaptığı araştırma ve çalışmalar ile ilgili bir nihai raporu rektörlük aracılığıyla YÖK'e
sunmakla yükümlüdür.
Taahhütname ve Kefaletname Senedi
MADDE 13- Bu usul ve esasların 4 üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında yurt dışına
gönderilenlerden mücbir sebepler hariç olmak üzere; yurt içindeki üniversitesine dönmeyenler,
döndükten sonra doktorasını tamamlayamayanlar ile doktora süresinin bitiminden önce
herhangi bir sebeple üniversitesi ile ilişiği kesilenler, yurt içi aylıkları hariç olmak üzere anılan
bent kapsamında yapılan tüm masrafların iki katı tutarında borçlandırılır. Bunlara yurt dışına
çıkmadan önce, YÖK tarafından hazırlanan ve ekte yer alan Taahhütname ve Kefaletname
senedi ilgili üniversite tarafından imzalatılır.
Desteğin Sonlandırılması
MADDE 14- Kamu görevinden çıkarılmış veya olağanüstü hal döneminde alınan tedbirler
nedeniyle görevine son verilmiş olanlar ile terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca
devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya
gruplarla irtibatı bulunduğu anlaşılanların destek ödemeleri hemen sonlandırılır.
Denetim
MADDE 15– Bu Usul ve Esaslar kapsamında yükseköğretim kurumları tarafından yürütülen
faaliyetler 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa göre ilgili kurumların iç
denetime tabi tutulur. YÖK, gerektiğinde ilgili kurumları yeniden denetim yapmaya yetkilidir.
Tereddütlerin Giderilmesi
MADDE 16– Bu Usul ve Esasların uygulanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye
Yükseköğretim Yürütme Kurulu yetkilidir.
Yürürlük
MADDE 17- Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığının uygun görüşü
üzerine YÖK tarafından belirlenen bu Usul ve Esaslar 1/1/2024 tarihinden itibaren yürürlüğe
girer.
Yürütme
MADDE 18 - (1) Bu Usul ve Esasları, Yükseköğretim Kurulu Başkanı yürütür.